Jak vybrat obraz do bytu?

Pořízením obrazu rázem proměníte holou stěnu v nápaditý kout místnosti, který navodí příjemnou atmosféru a zútulní celý byt. Při vybírání se zaměřte na typ místnosti, její primární využití a převažující styl. Důležitou roli sehraje i velikost obrazu, rozmístění a typ rámu. V neposlední řadě se krátce zastavíme také u údržby a čištění.

Do obývacích pokojů vybírejte takové obrazy, které nejlépe vystihují celkový styl místnosti

S čím začít

Preferovaný styl

Nejdříve si vyjasněte, do jakého typu interiéru obraz pořizujete. Ideálně by měl vybraný motiv a barevné vyhotovení ladit se stylem místnosti. Definujte si, jaký designový prvek ve vašem bytě převládá. Do tradičnějších interiérů se dřevěným nábytkem se spíše hodí přírodní motivy, jako jsou krajiny a rostliny. Milovníci umění mohou také sáhnout po známých impresionistických replikách či oblíbených Van Goghových reprodukcích. Modernější domácnosti minimalistického stylu může krásně dozdobit abstraktní umění nebo třeba černobílé motivy světových metropolí.

Do jaké místnosti

Při výběru obrazu nezapomeňte zohlednit, jakou funkci by měl ideálně plnit. Obrazy pochopitelně slouží jako dekorační bytové doplňky, ale vhodnou barevnou kombinací či způsobem vyobrazení mohou navozovat specifickou atmosféru. To můžete využít při výběru obrazu do kuchyně, kam se nejčastěji pořizují nástěnné dekorace s motivy jídla, koření, horkých nápojů a jiných potravin, které podporují chuť k jídlu. Podobně tomu je v ložnici. Tam by se měly volit spíše takové obrazy, které pomocí tlumivých barev zprostředkují uklidňující pocity ideální na usínání.

Primárně vybírejte podle svého vkusu. Osobitý styl a kreativita je velmi individuální záležitostí.

Do dětských pokojíčků se často pořizuje větší počet malých obrázků se zvířátky, pohádkovými postavičkami nebo třeba autíčky. Vždy samozřejmě záleží na vkusu a věku dítěte. Obrazy můžete pověsit i v kanceláři či pracovně, kde vám zvolený motiv může pomoci se soustředěním a koncentrací. Z tohoto důvodu se do pracovního prostředí nejlépe hodí abstraktní nerušivé vzory.

Při výběru se řiďte především intuicí a vlastním vkusem, obecné poučky slouží spíše k inspiraci

Na co se zaměřit

Velikost

Stejně jako je styl individuální záležitostí, tak je také velikost obrazu otázkou osobních preferencí. Při výběru doporučujeme přihlížet k bezprostřednímu okolí. Největšími obrazy jsou většinou ty do obývacích pokojů či ložnic. Zde se můžete řídit poučkou, že pokud hledáte ideální velikost plátna pro prázdnou stěnu, optimální rozměr by měl vyplňovat tři osminy šířky stěny. Jak tento rozměr (tedy délku obrazu) získat? Jednoduše si přeměřte šířku stěny a tu následně vynásobte ⅜.

Rozmístění

Rádi byste oživili stěnu v koupelně, ale potýkáte se s nepříliš prostornými plochami a úzkými stěnami? Vsaďte na šikovné rozmístění. Pořiďte si sadu několika malých obrázků, které můžete zavěsit nad sebe nebo do řady za sebou, čímž opticky zvětšíte šířku zdi. Také v předsíních nebo obývacích pokojích si můžete pohrát s rozmístěním. Skupinu obrazů můžete zakoupit společně jako například třídílný obraz dohromady tvořící jeden celek (triptych), nebo postupně nakoupit obrázky rozličných rozměrů, které spojuje jedno téma. Ty můžete zavěsit do kruhu nebo třeba hvězdicovitě.

Obraz můžete zakoupit v několikadílném setu tvořící jeden celek

Barvy

Výběr barev obrazu podřiďte stylu místnosti. Máte-li stěny pokoje vytapetované ornamentálními vzory nebo vymalované různobarevnými odstíny, volte raději střídmější obrazy s jemnými liniemi a méně výraznými motivy. Do pokojů s nevýraznými stěnami bez přítomnosti dominantního solitéru v podobě závěsného křesla nebo jiných výrazných doplňků, můžete popustit uzdu fantazie a zvolit výrazné barvy, které budou dobře kontrastovat s okolím. Řídit se dále můžete psychologií barev, kdy podle mnohých postupů (například podle čínského učení Feng-šuej), konkrétní barvy bezprostředně ovlivňují lidskou náladu.

Vlastnosti barev
  • Fialová: melancholická, mystická, umělecká, introvertní
  • Modrá: studená, svěží, uklidňující, duchovní
  • Zelená: přírodní, svěží, důvěrná, uklidňující, harmonizující
  • Šedá: nenápadná, rozumná, pasivní, stabilní
  • Černá: tajemná, stísňující, hluboká, udržující odstup
  • Bílá: otevřená, nevinná, chladná, sterilní
  • Oranžová: veselá, dynamická, energická, povzbuzující, optimistická
  • Žlutá: otevírající, dynamická, veselá, lehkomyslná
  • Červená: vyzývavá, materiální, posilující, agresivní, vášnivá
  • Růžová: ženská, rozšiřující, emoční, něžná
  • Hnědá: útulná, nenáročná, odolná, důvěrná

Rádi byste si vyzkoušeli vlastní tvorbu, ale nevíte, jak začít? Malování podle čísel bude skvělým a nenáročným prvním krokem.

Zpracování

Výsledný motiv, barvu i velikost můžete zakoupit v různých provedeních. Mezi ty klasické patří obraz na plátně, známý také jako kanvas (z anglického canvas). Ten je oproti plakátům trvanlivější a působí elegantněji. Do moderních interiérů skvěle zapadnou skleněné obrazy, které působí křehce a velmi luxusně. Vyrobené bývají z kaleného bezpečnostního skla. Přírodním a bytelným dojmem působí lakované obrazy na dřevěné desce. Takové modely jsou velmi odolné a výborně se hodí například do dětských pokojů.

Rám

V závislosti na daném typu obrazu a jeho zpracování se sami rozhodněte, zda jej ještě opatříte rámem. U mnohých moderních kousků často není ani zapotřebí. Obrazy bez rámu zaujmou čistými liniemi volně navazujícími na stěnu. Takové modely lépe splynou s vaším interiérem. Naopak obrazy s rámem působí svébytněji a mnohdy samotný rám ještě pozvedne uměleckou hodnotu obrazu. Vybírat můžete z klasických dřevěných, barevných nebo i stříbrných lišt. Obrazy s dřevěným rámem se hodí spíše do interiérů vybavených taktéž dřevěným nábytkem. Pozor na rámy barevné, neměly by být v barvě, která převládá na obrazu. Ten by poté mohl ztratit na výrazu a snadněji na zdi zaniknout.

Moderní skleněné i panelové obrazy se vyrábí bez rámu a působí velmi lehce

Údržba a čištění

Na obrazech stejně jako na poličkách a jiných dekoracích se po čase usazuje prach. K pravidelnému čištění vám postačí jemná prachovka. Na větší nánosy můžete použít měkký kartáček nebo štětec. Dáváte-li přednost přírodním čističům, vyzkoušejte cibuli. Tou lze čistič dokonce i olejomalbu, kdy cibuli rozkrojíte napůl a lehkým dotykem přejíždíte po obraze. Cibule malbu krásně vyčistí a rozjasní barvy. Pokud jsou obrazy chráněny sklem, můžete je čistit horkou destilovanou vodou, která nezanechává šmouhy. Pro lesklý efekt použijte lžičku octa.

V bytech s vyšší vlhkostí nalepte na zadní stranu rámu kousky korku. Ty zajistí, že za obrazem bude stále proudit vzduch.

Rámy postačí jednou za čas očistit hadříkem s trochou saponátu a zakonzervovat leštidlem na nábytek. Pokud je obraz opatřen lakovaným rámem, použijte po očištění vodou bezbarvý vosk.